1. Mikor kezdtél el drogprevencióval foglalkozni?
1998-ban kezdtem el drogprevencióval foglalkozni. 1997 végén kezdtem az akkori Kábítószer Bűnözés Elleni egységnél dolgozni, és ezt követően 1998-ban tartottam meg az első drogprevenciós foglalkozást egy középiskolában. Azóta már több, mint 800 drogprevenciós foglalkozást, előadást tartottam az ország különböző pontjain.
2. Mesélj el egy maradandó történetet a szakmádból!
A 2000-es évek elején, Budapesten az egységünk elfogást és házkutatást tervezett egy lakásban, mivel információ merült fel arra vonatkozóan, hogy a lakásban élő személy(ek) kábítószert terjesztenek nagyobb mennyiségben, és a lakásban is nagyobb mennyiségű kábítószer és a terjesztéshez használt eszközök vannak. Amikor az emeletes háznál az egységünk megjelent, akkor láttuk, hogy egy 30 év körüli hölgy lép ki az épület kapuján, egy hasonló korú férfival egyetemben. A hölgyben felismertük az általunk keresett személyt, aki egyben a kérdéses lakás tulajdonosa is volt. A két személyt azonnal elfogtuk, majd visszakísértük a lakásba, ahol házkutatást tartottunk. Ennek során nagy mennyiségben foglaltunk le amfetamint, rengeteg extasy tablettát, mérlegeket, és a kábítószer adagolásához, csomagolásához használandó eszközöket. Ezen kívül nagy mennyiségű készpénzt. A hölgynél az elfogásakor egy táska volt, amiben olyan tárgyak voltak, amik alapján feltételezhető volt, hogy éppen kórházba ment volna. A házkutatás során a hölgy elmondta, hogy éppen egy magánklinikára indult volna a barátjával. Mellnagyobbító műtétet végeztek volna rajta el. A műtétet természetesen a kábítószer terjesztéséből befolyt pénzből finanszírozta volna.
3. Mit tartottál a legnagyobb kihívásnak a Te döntesz!-ben?
A legnagyobb kihívásnak azt tekintettem, hogy a színészeknek, és minden, a Te döntesz! –ben dolgozó személynek át tudjam adni azokat az érzéseket, emlékeket, amiket Én magam éreztem, illetve éltem át a kábítószer bűnözés elleni munka, illetve az eddigi drogprevenciós munkám során. Ehhez a munkához olyan mértékű elkötelezettség, hit kell, amely csak sok-sok év folyamatos munkája során a megtapasztalt negatív, és pozitív élmények hatására alakul ki. Féltem attól, hogy pár hónap alatt ez nem biztos, hogy sikerülni fog. De szerencsére nagyot tévedtem. Olyan fiatalokat sodort elém a sors, akik ugyanolyan hittel, elkötelezettséggel álltak a munkához, mint mi magunk, és ezeknek az embereknek a kemény munkája hozta létre a Te döntesz! drogprevenciós színházi nevelési programot. Szakértő társammal csak a kezdő lépést kellett megtenni, a többit a fiatalok már megtették maguk.
4. Volt olyan Te döntesz előadás, ami maradandóbb, mint a többi? Miért?
Minden egyes előadás maradandó a maga nemében. Nagyon nehéz, sőt állíthatom nem is lehet nem hatása alá kerülni a fiatal színészek életszagú játékának. Még Én magam is törölgetem sok-sok év és tapasztalat után a szemem, ha a srácokat látom a jelenetekben, olyan élethűen, és mellbevágóan, hitelesen tudják előadni a történetet. Ha egyet ki kell ragadnom, akkor az a Szerbiában, Újvidéken tartott előadásunk, ahol, mint később kiderült, egy kollégiumi társuk drogtúladagolásban történő elvesztése miatt hívtak meg minket előadást tartani. Nagyon megható volt látni, hogy a húszas éveik elején járó fiatalok mindegyike milyen mélyen éli át a jeleneteket, és a narrációkat, nagyon sokan úgy sírtak az előadás közben és után is, mint egy kisgyermek. Az a mérhetetlen nagy hála, szeretet, ami az előadás után a kollégium diákjai és vezetői felől felénk áradt, az leírhatatlan érzés, és csak azt erősíti, hogy jó úton járunk, igenis ezt tovább kell csinálnunk, mert szükség van Ránk!
A cikket készítette: Gulyás-Csombor Renáta